Partnerzy projektu COLOURS spotykają się w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie gości Partnerów realizujących wspólnie z częstochowską Uczelnią projekt COLOURS. Uroczyste otwarcie odbyło się 13 listopada 2023 roku w auli „Auditorium Maximum”. Uczestników spotkania powitali: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UJD i inicjator przystąpienia UJD do konsorcjum oraz przewodniczący zespołu pracowników Uczelni przygotowujących wniosek o uzyskanie statusu EU, Stefan Schwan dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Paderborn (lidera projektu, Niemcy), Prof. dr hab. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były Premier RP i Piotr Grzybowski, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy.

- Realizowany projekt COLOURS ma ogromne znaczenia dla całej Europy, która dąży do innowacyjności i transformacji na wielu obszarach – zaznacza prof. Jerzy Buzek. – Działając wspólnie Uczelnie mogą przyczynić się do wypracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.

- Niezwykle cieszę się, że udało nam się przystąpić do realizacji projektu oraz uzyskać zaszczytny status Uniwersytetu Europejskiego – podkreśla prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. – To szansa dla Uczelni, ale również rozwinięcie współpracy między naszymi partnerami z Częstochowy i z miast i regionów, które reprezentują nasi zagraniczni partnerzy. Liczymy, że uda się stworzyć stałe więzy współpracy, która będzie procentować w dalszych latach.

- To ogromna szansa na umiędzynarodowienie naszej Uczelni i spowodowanie jeszcze większego jej otwarcia na Europę - wyjaśnia prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – Liczymy, że właśnie projekt COLOURS i uzyskany status Uniwersytetu Europejskiego będzie miał na ten proces wpływ i trwale przełoży się na wymianę studentów i kadry. Liczymy, że projekt pozwoli wypracować wraz z naszymi partnerami innowacyjne rozwiązania, które uda się wdrożyć na wielu obszarach ich działalności.

Spotkanie partnerów w częstochowskiej Uczelni ma na celu zrealizowanie sesji plenarnych i warsztatów poświęconych poszczególnym Work Packages. W trakcie omówione będą dalsze kwestie organizacyjne i merytoryczne związane z utworzeniem wspólnego Uniwersytetu Europejskiego.

COLOURS, czyli COLlaborative innOvative sUstainable Regional univerSities to alians dziewięciu uniwersytetów z krajów UE, których wspólną cechę stanowi silne zaangażowanie w rozwój regionów, w skład którego, poza Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie wchodzą: Paderborn University (Niemcy) - lider, University of Castilla-La Mancha (Hiszpania), University of Ferrara (Włochy), Le Mans University (Francja), Kristianstad University (Szwecja), Josip Juraj Strossmayer University in Osijek (Chorwacja), University St. Kliment Ohridski Bitola (Macedonia), Ventspils University of Applied Sciences (Łotwa). Więcej informacji

Realizacja Projektu rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku.

Media o tym wydarzeniu:

- Radio Fiat
- Radio Katowice
- Dzienni Zachodni
- Życie Częstochowy i Powiatu

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania poświęconego Projektowi COLOURS
Prof. dr hab. Janusz Kapuśniak wita zgromadzonych w auli partnerów Projektu COLOURS, pracowników Uczelni i gości
W trakcie spotkania z mediami. Prof. dr hab. Jerzy Buzek odpowiada na pytania dziennikarzy
Wystąpienie Piotra Grzybowskiego zastępcy Prezydenta Częstochowy
Wystąpienie prof. dr. hab. Jerzego Buzka, Posła do Parlamentu Europejskiego, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, byłego Premiera RP
Wystąpienie Stefana Schwana, dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Paderborn (lidera projektu)
Wystąpienie prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie