Udział studentów UJD w mieszanym kursie intensywnym (BIP) na Uniwersytecie Paderborn w Niemczech

W dniach 3-8 czerwca studenci naszego uniwersytetu uczestniczyli w mieszanym kursie intensywnym (BIP) w ramach programu Erasmus+ w Paderborn University, partnerskiej uczelni w Niemczech, będącej liderem Sojuszu European University COLOURS. Program BIP miał na celu zacieśnienie współpracy akademickiej oraz wymianę doświadczeń między studentami z różnych krajów. Kluczowym elementem programu była konferencja Model United Nations (MUN), podczas której uczestnicy wcielali się w role delegatów reprezentujących różne kraje w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz UNESCO.
Studenci z UJD mieli okazję reprezentować takie kraje jak Kuba, Brazylia, Chorwacja, Chile, Republika Zielonego Przylądka i Gruzja. Podczas obrad General Assembly dyskutowano nad kluczowymi globalnymi kwestiami, takimi jak "AI Technologies in Advancing Sustainable Development Goals" oraz "Strengthening International Cooperation to Combat Cybercrime". Z kolei uczestnicy sesji UNESCO obradowali nad tematami "Safeguarding Cultural Heritage Sites and Artifacts" oraz "Addressing Disparities and Promoting Equality in Education".
Udział w BIP umożliwił studentom nie tylko rozwinięcie umiejętności akademickich i językowych, ale także nawiązanie międzynarodowych kontaktów oraz zrozumienie różnorodności kulturowej. Takie doświadczenia są niezwykle cenne w kontekście przyszłej kariery zawodowej oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym na arenie międzynarodowej. Nasi studenci mieli również okazję zwiedzić miasto oraz kampus uniwersytecki. Program BIP na niemieckiej uczelni partnerskiej w ramach sojuszu COLOURS okazał się wyjątkowym i inspirującym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników!
Po tygodniu spędzonym na uczeniu się, jak działa praca w Organizacji Narodów Zjednoczonych, uczestnicy odnotowali znaczną poprawę znajomości języka angielskiego, zwłaszcza w operowaniu specjalistycznym słownictwem używanym na tego typu konferencjach. Ponadto, nauczyli się skutecznego nawiązywania kontaktu z reprezentantami innych krajów, z którymi współpracowali i spędzali wolny czas. Również opanowali stres związany z publicznymi przemówieniami oraz działaniem pod presją czasu.
Jako uczestnicy programu BIP możemy powiedzieć, że warto skorzystać z takiej możliwości i uczestniczyć w następnych konferencjach. Bycie bardziej świadomym tego, co nas otacza, organizacji, które bezpośrednio ingerują w nasze życie, oraz globalnych problemów, nad którymi pracują takie organizacje jak ONZ, otwiera horyzonty i tworzy społeczność, która może mieć rzeczywisty wpływ na życie codzienne.

Opr. Oliwia Pierzgalska, Zofia Piwowarska

Trwający kurs