Zapraszamy do udziału w „Dniu Bezpieczeństwa i Profilaktyki Ruchu Drogowego"

Studenci kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa zrzeszeni w Kole Naukowym "Kryminologii, Detektywistyki i Systemów Bezpieczeństwa" pod opieką mgr. Adriana Wasika, dr Jacka Copika i mgr Grażyny Dudek organizują 22 maja 2024 r. w godz. 9.00 - 13.30  "Dzień Bezpieczeństwa i Profilaktyki Ruchu Drogowego". Przedsięwzięcie będzie organizowane w ramach projektu edukacyjnego „Praktyczne spotkania z kryminalistyką i systemami bezpieczeństwa”.

Organizacja „Dnia Bezpieczeństwa i Profilaktyki w Ruchu Drogowym”, będzie polegała na wykorzystaniu terenu bezpośrednio przed budynkiem Wydziału Prawa i Ekonomii UJD przy ul. Zbierskiego 2/4, gdzie w wydzielonym miejscu na parkingu, zaprezentowane zostaną stanowiska:

- Symulator zdarzeń w ruchu drogowym – symulator dachowania samochodu i symulator zderzeniowy

- Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie obejmujące prezentację motocykli służbowych, radiowozu oznakowanego, radiowozu specjalistycznego wyposażonego w sprzęt do obsługi wypadków drogowych.

- Straży Miejskiej w Częstochowie obejmujące prezentację pojazdu służbowego wraz z wyposażeniem wykorzystywanym do kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Natomiast w budynku WNSPT w sali A-202 usytuowane zostaną mobilne punkty do przeprowadzania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy i sprawdzania czasu reakcji kierującego.

Zainteresowane osoby ze społeczności akademickiej i społeczności lokalnej, będą mogły wziąć udział w tym przedsięwzięciu i skorzystać z powyżej wskazanych stanowisk, co pozwoli w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, zrozumieć istotę i skutki zdarzeń drogowych, ponadto w ramach profilaktyki zostaną wyposażeni w wiedzę dotyczącą unikania i przeciwdziałania tego rodzaju zdarzeniom. Będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego w ramach mobilnego stanowiska do przeprowadzenia egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, a także sprawdzić swój czas reakcji na bodźce zewnętrzne, jako potencjalni kierujący. Dodatkowo poznają pojazdy służbowe wykorzystywane przez policjantów ruchu drogowego do sprawowania kontroli bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także poznają w praktyce zasady obsługi zdarzeń drogowych przy wykorzystaniu specjalistycznego radiowozu wraz z osprzętem służącym do kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, w którym doszło do wypadku drogowego.

Wydarzenie odbędzie się na terenie bezpośrednio przed budynkiem Wydziału Prawa i Ekonomii UJD przy ul. Zbierskiego 2/4, w godz. 9.00 – 13.30

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przedsięwzięciu ukierunkowanym na bezpieczeństwo i profilaktykę ruchu drogowego.

opr. dr inż. Karolina Grabowska

Data dodania: 21 maja 2024