Pierwsze spotkanie Rektora-elekta prof. Janusza Kapuśniaka z dziennikarzami

JM Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska i Rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak spotkali się z dziennikarzami (25 kwietnia 2024 roku). Celem spotkania było przedstawienie wizji Rektora-elekta prof. Kapuśniaka, który przybliżył przedstawicielom mediów swoje plany rozwoju Uniwersytetu na okres swojej kadencji, lata 2024-2028.

Wśród zapowiedzi na pierwszy plan wyłoniła się kwestia umiędzynarodowienia Uniwersytetu, a szczególnie zainteresowania studiami w Częstochowie nowych studentów i doktorantów. Prof. Kapuśniak zasygnalizował, że z jego obliczeń wynika iż w UJD stopień umiędzynarodowienia wśród studentów wynosi ok. 6 procent. Zapowiedział, że będzie dążył do uzyskania wyniku na poziomie 10 procent! Służyć temu ma zachęcanie młodych z innych krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, ale także krajów azjatyckich. Wśród krajów tych wymienił Indie, twierdząc, że prowadzi już w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami odpowiednich instytucji i ośrodków akademickich.

- Liczę, że dzięki temu uda się przyciągnąć na studia do nas nowych studentów i doktorantów, co spowoduje że Uczelnia nie tylko zyska nowych żaków, ale także zyska na tym dodatkowe środki, w tym skorzysta prestiżowo i pod względem rozgłosu – tłumaczy prof. Janusz Kapuśniak. – Ostatnio odnotowaliśmy liczne sukcesy i znacznie zyskaliśmy na prestiżu. Dowodem tego jest uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiego, współpraca w ramach projektu COLOURS z partnerami z całej Europy czy członkostwo w European University Association. To powinno spowodować jeszcze większe zainteresowanie ofertą dydaktyczną wśród cudzoziemców.
Podobny plan ma profesor jeśli chodzi o współpracę z przedsiębiorcami. Tu również widzi wzajemne i szerokie korzyści, które Uczelnia może uzyskać w postaci wpływów, ale też towarzyszącego tym działaniom wzrostu prestiżu za sprawą m.in. wdrożeń i komercyjnie zlecanych badań!

Spora część spotkania została poświęcona omówieniu spraw związanych z inwestycjami. Rektor-elekt podkreślił, że Uniwersytet musi zapewnić sobie optymalne zaplecze do prowadzenia badań, dydaktyki, a także współpracy z otoczeniem szczególnie pod kątem rozwoju kierunków medycznych i z obszaru nauk o zdrowiu. Stąd zapowiedział działania związane z modernizacją obiektu znajdującego się przy ul. Okólnej, który Uczelnia kupiła kilka miesięcy temu. Na liście zadań znajduje się również budowa Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu przy ul. Chłopickiego. Ważnym projektem jest również uruchomienie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Profesor Kapuśniak podkreślał, wagę tych dwóch ostatnich zadań. Zwracał jednak uwagę na koszty i ogrom zaangażowania, jakie wymaga ich realizacja. Tłumaczył, że oba zadania wymagają sporych nakładów np. w przypadku planu budowy Centrum przy ul. Chłopickiego 3 aż 90 mln złotych. Stąd zachodzi konieczność pozyskania wsparcia ze strony tak samorządów (szczebla lokalnego, jak również wojewódzkiego), jak również resortów: edukacji i nauki oraz zdrowia.

Profesor Kapuśniak zapowiedział szerokie i przebiegające na wielu płaszczyznach działania, by kontynuować proces rozwoju Uczelni. W tym m.in. dotyczące kadry, nowych obszarów badań, czy nowoczesnej oferty skierowanej do młodych jak np. rozwój start-upów.

Prof. Janusz Kapuśniak rozpocznie swoją kadencję na fotelu rektora 1 września 2024 roku. Więcej informacji o wyborach Rektora w Uniwersytecie.

na foto: Prof. Janusz Kapuśniak podczas spotkania z dziennikarzami

DSC_0638 (1)