Studenci prawa uczestniczyli w warsztatach "Symulacje rozpraw sądowych"

W dniu 3 kwietnia 2024 r. studenci V roku prawa mieli okazję spotkania z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Częstochowie Aleksandrem Piekaczem, który w ramach warsztatów "Symulacje rozpraw sądowych" przedstawił przygotowanie do sprawy sądowej z perspektywy prokuratora. Pod okiem Pana Prokuratora studenci analizowali sprawę Mariana Tulipana, u którego stwierdzono ranę kłutą klatki piersiowej pleców i zabezpieczono na miejscu zdarzenia zakrwawiony nóż. Jak ustalono Marian Tulipan bezpośrednio przed doznaniem obrażeń spożywał alkohol wspólnie ze swoją konkubiną Katarzyną Stokrotką i jej byłym konkubentem Romanem Bratkiem. Z uwagi na ilość spożytego alkoholu żaden z uczestników nie był w stanie odtworzyć przebiegu całego zdarzenia. Studenci szukali odpowiedzi na pytania: czy, komu i jaki zarzut postawić, jaki materiał dowodowy należy zabezpieczyć, jakich technik używać podczas przesłuchania w toku postępowania przygotowawczego, jakich błędów unikać kierując sprawę do sądu i jak ocenić materiał dowodowy. Nadto studenci mieli możliwość zadania pytań na temat praktycznych aspektów pracy w zawodzie prokuratora. Gościowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas i cenne uwagi.

"Symulacje rozpraw sądowych" to cykl warsztatów prowadzonych dla studentów V roku Prawa przez mgr Ewę Drzewiecką, która jest aktywnym zawodowo sędzią Sądu Rejonowego w Częstochowie. W ramach zajęć studenci przygotowują i przeprowadzają symulacje rozpraw cywilnych, karnych i rodzinnych począwszy od przygotowania strategii procesowych do przydzielonej roli aż po wydanie orzeczenia kończącego wraz z ustnym uzasadnieniem motywów rozstrzygnięcia. Studenci mają możliwość wcielenia się w różne role procesowe oraz poznania perspektywy pracy w zawodach radcy prawnego, adwokata, sędziego, prokuratora, mediatora sądowego. Zajęcia są prowadzone w specjalnie przygotowanej sali do symulacji rozpraw sądowych.

opr. mgr Ewa Drzewiecka

Data dodania: 16 kwietnia 2024