Międzynarodowe Sympozjum naukowe pt. „Bez barier - sytuacja osób z niepełnosprawnościami"

Szanowni Państwo,
Szanowni Pracownicy,
Szanowni Studenci i Doktoranci,

w imieniu Komitetu organizacyjnego, uprzejmie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w organizowanym przez Interdyscyplinarne Centrum Naukowo-Badawcze, Międzynarodowym Sympozjum naukowym pt. „Bez barier – sytuacja osób z niepełnosprawnościami”. Organizowane wydarzenie odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2024 roku, o godz. 13.00 w Auli HUMANITATIS na Wydziale Nauk Humanistycznych, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, w budynku przy al. Armii Krajowej 36a.

Celem Sympozjum jest wieloaspektowa analiza wyzwań i problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia omówione zostaną różne aspekty niepełnosprawności, systemy i praktyki społeczne, które konstruują niepełnosprawność, definiując przy tym niekorzystną sytuację, jakiej doświadczają osoby z dysfunkcjami, czy osoby odbiegające od normy „sprawności” w zakresie funkcjonalności m.in. fizycznej, sensorycznej, poznawczej, neurologicznej.

Mając na uwadze powyższe, obrady rozpocznie panel ekspercki, w trakcie którego omówione zostaną różne aspekty niepełnosprawności, rozpatrywane w ramach kilku zagadnień problemowych.

Po pierwsze, próba dookreślenia roli organizacji pozarządowych w procesie wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Po drugie, zakres działań samorządu w realizacji usług dla tychże osób.

Po trzecie, systemu wsparcia finansowego, zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również osób/rodzin opiekujących się.

Po czwarte, zakres deinstytucjonalizacji w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Po piąte, działania legislacyjne zmierzające do doprecyzowania wsparcia dla tych jednostek (zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak również osób/rodzin opiekujących się nimi.

Dlatego w ocenie Organizatorów, podniesione zagadnienie staje się odrębnym i dynamicznym polem działań na poziomie, nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym oraz europejskim. Przede wszystkim jednak, staje się płaszczyzną dla interdyscyplinarnej refleksji na temat zmian w obszarze społecznego podejścia do niepełnosprawności, która często rozumiana jest, jako proces, w którym struktury i systemy społeczne powodują dyskryminację, wykluczenie i marginalizację osób z niepełnosprawnościami.

Mając na uwadze, że osoby z niepełnosprawnością ruchową, sensoryczną bądź intelektualną, zazwyczaj nie mają możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym na równi z osobami pełnosprawnymi, wychodząc naprzeciw minimalizacji istniejących barier natury fizycznej, społecznej, edukacyjnej, a przede wszystkim kulturowej, organizowane przedsięwzięcie inaugurować będzie krótki koncert autorski pt. „Procesy życiowe”. Ponadto, w trakcie trwania Sympozjum, zaprezentowana zostanie  wystawa artystów malujących ustami i stopami, jak również wybrane dzieła sztuki studentów UJD w Częstochowie, będących również osobami z niepełnosprawnością.

Wyrażamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca z 8 europejskimi uczelniami, w ramach programu UE pt. Uniwersytety Europejskie, jak również przedstawicielami różnych środowisk zajmujących się problematyką niepełnosprawności, stworzy unikalną przestrzeń do wymiany poglądów oraz stanie się przyczynkiem do refleksji i dalszej debaty na temat niepełnosprawności. Z drugiej jednak strony, stanie się przyczynkiem do sformułowania propozycji zmian w obszarze mechanizmów, które będą miały na celu zmierzać do „uniepełnosprawniania”.

Piotr Rychter
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego