Technologie krytyczne dla Europy w konkursach STEP (NCBR)
Komisja Europejska uruchomiła nową inicjatywę STEP, mającą na celu uniezależnienie Unii Europejskiej od rynków zewnętrznych, ochronę łańcuchów wartości w kluczowych sektorach oraz wzmocnienie pozycji Europy na arenie międzynarodowej. W jej ramach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs. 300 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przeznaczono na projekty B+R w obszarze biotechnologii.
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia tej inicjatywy, biotechnologie należy rozumieć jako „zastosowanie nauki i technologii do organizmów żywych, a także ich części, produktów i modeli w celu zmiany żywych lub nieżywych materiałów do tworzenia wiedzy, towarów i usług”.
Konkurs realizowany jest w dwóch ścieżkach:
Ścieżka A – dla projektów badawczo-rozwojowych, które wnoszą na rynek wewnętrzny UE innowacyjny lub najnowocześniejszy lub przełomowy element o znaczącym potencjale gospodarczym (wymagana jest kombinacja co najmniej dwóch z tych elementów). Wsparcie nakierowane jest na rozwój technologii krytycznych oraz technologii mających na celu ochronę i wzmacnianie odpowiednich łańcuchów wartości technologii krytycznych w sektorze biotechnologii.
Ścieżka B – dla projektów badawczo-rozwojowych, które przyczyniają się do ograniczania lub zwalczania strategicznej zależności Unii. Wsparcie nakierowane jest na rozwój technologii krytycznych oraz technologii mających na celu ochronę i wzmacnianie odpowiednich łańcuchów wartości technologii krytycznych w sektorze biotechnologii, w tym produkty lecznicze znajdujące się w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu i ich składniki.
Projekt może obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe. W przypadku projektu realizowanego w konsorcjach może wziąć w nim udział maksymalnie 3 członków konsorcjum. Wdrożenie wyników prac B+R może być sfinansowane wyłącznie ze środków własnych. Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo. Organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantami.
W naborze NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja z innymi przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi (uczelniami) lub organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działalność w obszarze biotechnologii. Budżet naboru to łącznie 300 mln zł (150 mln zostanie przeznaczonych na Ścieżkę A oraz drugie tyle – na Ścieżkę B).
Terminy:
- Ścieżka B: nabór trwa do 29 sierpnia 2025 r.
- Ścieżka A: nabór trwa do 5 września 2025 r.
Realizowany przez NCBR nabór do programu STEP w obszarze biotechnologii jest realizowany w ramach Priorytetu 5. „Wsparcie projektów realizujących cele inicjatywy STEP” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Więcej informacji wraz z dokumentacją konkursową.
Wszystkich zainteresowanych aplikowaniem w konkursie zapraszamy do kontaktu:
mgr Justyna Skrońska
Dział Nauki i Projektów Naukowych
j.skronska@ujd.edu.pl
tel. 34 3784-131
mgr Ewelina Kuzior
Dział Nauki i Projektów Naukowych (Biuro Wsparcia Aplikacji Grantowych)
e.kuzior@ujd.edu.pl
tel. 34 3784-364
Data dodania: 24 lipca 2025