Działania „Maria Skłodowska - Curie”
Program Działania "Maria Skłodowska-Curie" (Horyzont Europa) wspiera naukowców na różnych etapach kariery zawodowej, finansując prace badawcze oraz szkolenia, prowadzone zarówno w Europie, jak i krajach pozaeuropejskich.
Program umożliwia instytucjom biorącym udział w projektach MSCA rozwój ich kadry, poprzez zatrudnianie badaczy z zagranicy i udział pracowników w międzynarodowych projektach badawczych i szkoleniowych.
W maju br. uruchomiono nabór wniosków w konkursie dla doktorantów, mającym na celu zwiększenie ich szans na zatrudnienie, również poza sektorem akademickim:
Maria Skłodowska-Curie DOCTORAL NETWORKS 2025 (28.05.25 - 25.11.25)
- składający wniosek: międzynarodowe konsorcjum uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw (w tym małych i średnich) oraz innych instytucji nieakademickich.
- podstawowe wymagania programowe: wniosek składany jest na jeden z ośmiu paneli, tj.: chemia, nauki społeczne i humanistyczne, nauki ekonomiczne, informatyka i inżynieria, nauki o środowisku i Ziemi, nauki o życiu, matematyka, fizyka. Każdy partner w konsorcjum musi zrekrutować co najmniej jednego doktoranta, którego obowiązuje ogólna zasada mobilności.
- dofinansowanie projektu: wsparcie finansowe naukowca (wynagrodzenie podstawowe, dodatek z tytułu mobilności, ew. inne dodatki) oraz instytucji (badania, szkolenia, budowania sieci współpracy, zarządzania i kosztów pośrednich).
Ruszył również nabór wniosków w konkursie, ukierunkowanym na promowanie i upowszechnianie doskonałych projektów badawczych, realizowanych Europie i poza nią oraz zwiększenie zainteresowania młodych ludzi karierą naukową i badawczą:
Maria Skłodowska- Curie and CITIZENS 2025 (17.06.25 – 22.10.25)
- składający wniosek: instytucje badawcze (publiczne/prywatne), instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, muzea, fundacje, media.
- podstawowe wymagania programowe: udział w organizacji Europejskiej Nocy Naukowców tj. wydarzenia komunikacji i promocji badań naukowych oraz wydarzeniach z nią powiązanych (Researchers at Schools).
- dofinansowanie projektu: finansowanie obejmuje wydatki związane z kampanią informacyjną, organizacją i przeprowadzeniem Europejskiej Nocy Naukowców, oceną wpływu wydarzenia na propagowanie nauki oraz zarządzaniem projektem.
Wciąż trwa nabór wniosków do następujących konkursów:
Działania „Maria Skłodowska- Curie” POSTDOCTORAL FELLOWSHIPS 2025 (08.05.25 – 10.09.25)
- składający wniosek: naukowiec ze stopniem doktora we współpracy z instytucją goszczącą (uniwersytet lub instytut badawczy, przedsiębiorstwo, w tym z sektora MŚP, inna organizacja).
- podstawowe wymagania programowe: indywidualne, interdyscyplinarne projekty badawczo-szkoleniowe powinny być przypisane do jednego z ośmiu paneli, tj.: chemia, nauki społeczne i humanistyczne, nauki ekonomiczne, informatyka i inżynieria, nauki o środowisku i ziemi, nauki o życiu, matematyka, fizyka.
- dofinansowanie: UE pokrywa koszty (brutto) zatrudnienia naukowca przez instytucję/organizację (beneficjenta). Przewidziano także dofinansowanie na badania, szkolenia i rozwijanie sieci współpracy, a także zarządzanie i koszty pośrednie.
Istnieje możliwość wykorzystania wyników badań przez instytucję – IP należy do jednostki – a udział w projekcie jest punktowany w ewaluacji jednostek naukowych MEiN.
Maria Skłodowska- Curie STAFF EXCHANGES 2025 (27.03.25 – 8.10.25)
- składający wniosek: instytucja koordynująca konsorcjum, w skład, którego mogą wchodzić: uniwersytety, instytucje badawcze, firmy (w tym małe i średnie przedsiębiorstwa) oraz inne organizacje pozaakademickie prowadzące działalność w zakresie badań naukowych.
- podstawowe wymagania programowe: badania naukowe i działania innowacyjne, mile widziane projekty interdyscyplinarne oraz współpraca na styku różnych dziedzin nauki. Oddelegowania muszą odbywać się między instytucjami zlokalizowanymi w różnych krajach (mobilność transgraniczna), mogą brać w nich udział pracownicy naukowi na każdym etapie kariery oraz inni pracownicy (kadra zarządzająca, administracja, personel techniczny) bezpośrednio wspierający prace badawcze.
- dofinansowanie: MSCA SE zapewnia przede wszystkim dofinansowanie kosztów oddelegowania własnych pracowników do innych organizacji należących do konsorcjum projektu (przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia i zatrudnienia) oraz dofinansowanie kosztów związanych z realizacją wspólnych badań i innowacji, podnoszeniem kwalifikacji oddelegowanych pracowników.
Data dodania: 25 czerwca 2025