Badania na synchrotronie Bessy-2 w Berlinie
W terminie od 14-21 lipca 2025 realizując kolejny już projekt uzyskany w otwartym konkursie (finansowany ze środków Rządu Niemiec oraz Unii Europejskiej), grupa badawcza z Politechniki Koszalińskiej oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, we współpracy z specjalistami z Helmholtz Zentrum w Berlinie przeprowadziła serię eksperymentów z wykorzystaniem linii badawczej IRIS na synchrotronie Bessy-2.
Szczegóły na stronie.
Ta unikalna infrastruktura pomiarowa jest również bardzo użyteczna dla zaawansowanych badań materiałów organicznych i biologicznych.
Tym razem, badania zespołu dotyczyły wykonania serii pomiarów w zakresie spektralnym dalekiej podczerwieni dla grupy monokryształów i cienkich warstw o intencjonalnie określonych modyfikacjach składu chemicznego. Materiał wykorzystany w badaniach został zsyntezowany w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu.
Celem obecnego projektu jest poszukiwanie nowych, bardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska (przez ograniczenie lub wyeliminowanie szkodliwych pierwiastków) materiałów dla konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną (zastosowanie w panelach solarnych).
Ze strony Politechniki Koszalińskiej w badaniach uczestniczyli profesorowie B. Andriyevskyy i L. Bychto oraz dr Ł. Chrobak, z UJD prof. M. Piasecki.
Oprac. M. Piasecki
Data dodania: 21 lipca 2025