Aktualności

Aktualności dotyczące realizacji programu rozwoju badań naukowych, transferu innowacji, umiędzynarodowienia i kształcenia w UJD

Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji: Cykl Edukacyjny dla Uczniów

W dniu 11.06.2024r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się wykład pt. „Co po farmacji?” wygłoszony przez pracownika naszego Wydziału - dra Karola Górskiego. Wykład ten zainaugurował cykl warsztatów i wykładów „Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji: Cykl Edukacyjny dla Uczniów”, które będą miały miejsce w murach naszego Wydziału oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Na wykładach uczniowie poznają ciekawe zagadnienia związane z farmacją i chemią, np. aspekty farmakologii, ciekawostki dotyczące technologii postaci leku. Z kolei warsztaty pozwolą uczniom zapoznać się z wybranymi aspektami chemii oraz nabyć umiejętności pracy w laboratorium chemicznym.
Wykład inauguracyjny cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, liczymy na dalsze owocne spotkania.

Dzień Nauki na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych

W ramach Dnia Nauki UJD odbywającego się na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, w trakcie Dni Otwartych UJD 2024 (15.03.2024r.) przeprowadzono szereg warsztatów i wykładów mających na celu upowszechnienie osiągnięć naukowych z zakresu nauk chemicznych oraz inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, m.in.:

• „Nie tylko apteka… czyli pogadanka o farmacji”
  • „Stwórz swój własny lek!”
  • „Nieudany eksperyment”
  • „Chemia wokół nas”
  • „Od pomysłu do realizacji, czyli Virtual Prototyping w praktyce”
  • „Zgaduj zgadula - jakie pH ma cebula czyli o roli kwasowości w technologii żywności.”
  • „Chemia w kolorze – o czym mówi barwa roztworu?”
  • „Eksperymenty ,,in silico” wymyśl nową cząsteczkę”

Odbiorcami popularnonaukowych wykładów i warsztatów byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego i łódzkiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”

Data dodania: 27 maja 2024