8. Śląski Festiwal Nauki
Przed nami 8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!
Kolejna, ósma już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7-9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wydarzenie jest niezmiennie dostępne dla wszystkich! W bogatym programie znajdziecie atrakcje popularyzujące niemal każdą dziedzinę nauki – macie więc okazję, by nie tylko wybrać to, co Was interesuje, ale również doświadczyć czegoś nowego.
https://www.ujd.edu.pl/pl/news/content/1952
https://www.ujd.edu.pl/pl/news/content/1953
https://www.ujd.edu.pl/pl/news/content/1954
Poznaj ambasadorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!
Nasi ambasadorzy – badacze, dziennikarze i popularyzatorzy nauki – są wiernymi przyjaciółmi ŚFN i z dumą reprezentują go w kraju oraz na arenie międzynarodowej. To prawdziwi miłośnicy nauki, którzy od lat współpracują z Festiwalem i którym bliska jest idea ŚFN jako miejsca otwartego i dostępnego dla wszystkich chcących zdobyć wiedzę z różnych dziedzin nauki. Poznajcie ludzi, którzy razem z nami tworzą Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!
Do wyjątkowego grona ambasadorów ŚFN należą m.in.:
● Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, właściciel studia lektorskiego Polish Voices. Od 2021 roku jest częścią zespołu Radia 357, gdzie przygotowuje podcasty i cotygodniową audycję „Rzecz Technologiczna”. Obecnie ściśle współpracuje z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki, w którym organizuje seanse popularnonaukowe. Laureat licznych nagród, m.in. I Nagrody w Konkursie Dziennikarskim Silesia Press za cykl audycji dokumentalnych „Boskie Równanie – w poszukiwaniu Teorii Wszystkiego” (2021).
● Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka popularnonaukowa, związana m.in. z „National Geographic Polska”, „Focusem” oraz magazynem reporterskim „Weekend.Gazeta.pl”. Jest współautorką książek „Człowiek. Istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”, a także rzeczniczką Centrum Badań Kosmicznych PAN.
● dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Prowadzi autorski program w radiu eM pt. „Labirynty wiedzy”, udziela się także w porannej audycji Radia 357, odpowiadając na zadawane przez słuchaczy „Pytania z księżyca”. Współpracował z wieloma czasopismami ogólnopolskimi, m.in. „Gazetą Wyborczą”, „National Geographic” czy „Gościem Niedzielnym”, gdzie jest obecnie szefem działu „Nauka i gospodarka”. Otrzymał tytuł Popularyzatora nauki w 2008 roku, a jego autorską książkę pt. „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi” uznano za najlepszą publikację popularnonaukową sezonu 2010/2011. Założyciel i prezes Fundacji Nauka. To Lubię, w ramach której popularyzuje wiedzę z różnych dziedzin nauki.
● dr Agata Kołodziejczyk – neurobiolożka i astrobiolożka. W swojej pracy naukowej skupia się na badaniu kosmosu oraz wzajemnych relacjach nauk biologicznych i astronomii. Jest pierwszą Polką, która dostała się do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych. Współtworzyła również pierwszą analogową bazę kosmiczną, na której przeprowadzane są symulacje misji pozaziemskich. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in. Nagrodę im. Artura Rojszczaka (2013), złoty Medal Fromborskiego (2018) oraz nominację do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów” 2017. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.
● Wiktor Niedzicki – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki, autor programu „Laboratorium”, w ramach którego popularyzuje wiedzę o fizyce i najważniejszych osiągnięciach techniki. Obecnie jest starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej i członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Popularyzuje naukę zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – dużym zainteresowaniem cieszą się jego autorskie widowiska, m.in. „Dziedzictwo Einsteina”, „Historia brudu” oraz „Kosmos w naszym domu” (zaprezentowane również w Bułgarii).
● prof. Katarzyna Kłosińska – językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Specjalizuje się m.in. w językoznawstwie normatywnym, socjolingwistyce, leksykologii i semantyce, a także etnolingwistyce. Jest związana z Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Obserwatorium Językowym UW, które tworzy słownik neologizmów polskich. O języku opowiada również w radiu – prowadziła audycję „Skąd się biorą słowa” oraz cykl „Co w mowie piszczy?” (2005–2020) w Programie Trzecim Polskiego Radia. Obecnie analizuje współczesność polszczyzny oraz odkrywa jej tajemnice w Radiu 357.
● dr Łukasz Lamża – filozof przyrody i dziennikarz naukowy. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Prowadzi badania z zakresu biologii teoretycznej, specjalizując się w porównawczej biologii protistów. Jest autorem licznych książek, m.in. „Wszechświat krok po kroku” (2017), „Światy równoległe” (2020), „Trudno powiedzieć” (2022). Został dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press (kategoria: dziennikarstwo specjalistyczne). Prowadzi na YouTubie cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. „Czytamy naturę”, który został nominowany do Nagrody POP Science 2024.
● Łukasz Wilczyński – popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge. Jest prezesem Space Communications Alliance – pierwszej na świecie globalnej sieci PR dla sektora kosmicznego oraz założycielem Planet Partners i Europejskiej Fundacji Kosmicznej. W 2017 roku otrzymał nagrodę Tiuterra Crystal (kryształ zawierający fragmenty Ziemi i Marsa) wręczaną przez Austriackie Forum Kosmiczne za zasługi w promocji i rozwoju tematyki kosmicznej na świecie.
Więcej informacji o naszych ambasadorach znajdziecie na stronie internetowej w zakładce „Ambasadorzy”.
Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nadchodzącej 8. edycji ŚFN!
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków
W ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE po raz kolejny organizujemy konkurs OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków! Do niedzieli 10 listopada przyjmujemy propozycje autorskich koncepcji wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych. Finał konkursu odbędzie się 8 grudnia podczas 8. ŚFN. Autorki lub autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne w trzech kategoriach – Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz.
Formularz zgłoszeniowy: https://formularze.us.edu.pl/form/index/5603
Wybierzmy wspólnie laureatki i laureatów Nagrody POP Science 2024
Do 5 listopada 2024 roku do godziny 23:59 trwa internetowe głosowanie, które pozwoli wyłonić laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie - odrębnie dla osób zatrudnionych w Uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z nominacjami i oddania głosów: https://slaskifestiwalnauki.pl/pop-science-2024-nominacje-i-glosowanie
Partnerem konkursu POP Science jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
Sprawdźcie program stanowisk pokazowych na 8. ŚFN Katowice!
Jedną z nieodłącznych części Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice są stanowiska pokazowe. Jak co roku entuzjaści i popularyzatorzy nauki przygotowali dla Was wiele ciekawych aktywności z różnych dziedzin nauki. Sprawdźcie, jakie stanowiska pokazowe będziecie mieli okazję odwiedzić podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu!
Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić! Wystawcy odpowiedzialni za stanowiska pokazowe po raz kolejny przygotowali dla odwiedzających mnóstwo fascynujących niespodzianek. Czekają na Was m.in. ekscytujące eksperymenty, pokazy oraz inne aktywności zachęcające do samodzielnego odkrywania świata nauki.
Stanowiska pokazowe tradycyjnie będą dostępne w ramach sześciu obszarów tematycznych. Są to: nauki humanistyczno-społeczne, nauki ścisłe, przyroda, technika, medycyna i zdrowie oraz sztuka. Czekają na Was aktywności dotyczące takich zagadnień jak sport akademicki, kosmos czy sztuczna inteligencja.
Program stanowisk pokazowych na 8. Śląskim Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie internetowej.
Stanowiska będą ogólnodostępne dla wszystkich odwiedzających Festiwal. Znajdziecie je w sali wielofunkcyjnej (sali głównej) Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 7–9 grudnia.
Weź udział w konkursie „Młodzi dla przyszłości Śląska"
Konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska" skierowany jest do tych osób, które na co dzień pracują nad konkretnym projektem badawczym i chcieliby się nim pochwalić. Poszukujemy kreatywnych, oryginalnych i innowacyjnych pomysłów na to jak „Nauka zmienia życie". Preferujemy, aby prezentowane projekty miały formę stanowiska pokazowego i były pewnego rodzaju prototypami rozwiązań na to, jak nauka wpływa na nasze życie.
Mile widziane będą propozycje dotyczące środowiska lokalnego i problemów naszego miasta (Katowice) wraz z odpowiedzią na pytanie, jak można je naprawić. Zależy nam na głosie młodzieży wobec tego co dzieje się w naszym regionie.
Najlepsze propozycje szkolne zostaną włączone do programu 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, a ich autorzy znajdą się w gronie wystawców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 9 grudnia 2024 r.
Nabór zgłoszeń został przedłużony do 31 października br. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem formularza.
Czekamy na zgłoszenia i zachęcamy do konsultacji w sprawie zgłoszeń konkursowych (e-mail: sfn.grupy@us.edu.pl).
Link do regulaminu: https://aktyprawne.us.edu.pl/d/7614/5/?tc=17.
Zarejestruj się na 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice!
W niedzielę 10 listopada o godz. 12:00 rozpoczniemy rejestrację na 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice! Wydarzenie niezmiennie jest darmowe i dostępne dla wszystkich, jednak żeby wejść na teren Festiwalu i swobodnie korzystać z większości atrakcji, należy się zarejestrować i pobrać indywidualną, bezpłatną wejściówkę.
W tym samym czasie otworzymy rejestrację na wejście dla grup zorganizowanych (obejmującą udział w ŚFN w poniedziałek 9 grudnia) oraz zapisy na wybrane aktywności objęte limitem. Zapisy na aktywności z ograniczoną liczbą miejsc będą dostępne zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup zorganizowanych po wcześniejszym uzyskaniu wejściówki na 8. ŚFN.
Program pierwszych aktywności wymagających rejestracji ogłosimy 7 listopada w godzinach wieczornych – będą to wybrane sceny, warsztaty i część wykładów wymagających zapisów. W kolejnych tygodniach będziemy stopniowo rozszerzać ofertę aktywności na zapisy oraz opublikujemy pełny program ŚFN.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/zarejestruj-sie-na-8-sfn-katowice
_______________________________________________________________________
Zostań wolontariuszem 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice!
Chcesz dołączyć do grona wolontariuszy 8. ŚFN i wesprzeć organizację tego popularnonaukowego wydarzenia? Zapisz się już teraz i bądź z nami w dniach 7–9 grudnia!
Szukamy pozytywnych, pełnych energii i gotowych do działania osób, które chciałyby spędzić czas w towarzystwie inspirujących pasjonatów nauki. Jeśli czujesz, że odnajdziesz się w tej roli – z radością przyjmiemy Cię do naszego festiwalowego zespołu!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/zostan-wolontariuszem-podczas-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0v6CS2b4dTk6K85MLNbe5xKq2vDJ1d2eTAycBgL7buhxrzZCchpycBsKweK97id9el
_______________________________________________________________________
Przedstawiamy kolejnych niezwykłych gości 8. ŚFN Katowice!
Ogłaszamy kolejne nazwiska gości specjalnych, którzy w grudniu poprowadzą fascynujące spotkania, wykłady i warsztaty! Podczas 8. ŚFN będą z nami m.in.: prof. Lewis Dartnell, dr inż. Adam Mirek, dr hab. Agata Chomiczewska, dr Anna Fogtman, Helena Ciechowska, dr Karol Dudek-Różycki, Maciej Myśliwiec, dr Michael Morys-Twarowski, dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk oraz dr inż. Natalia Wendler.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/przedstawiamy-kolejnych-niezwyklych-gosci-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0UBaLar2SBf1XLYXY3EPW9tf1LtrWYk9nrLuaR6chDbNR11QbdEMuGnabWLaxnzvVl
_______________________________________________________________________
OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków
Nabór do konkursu OFF Science powoli dobiega końca! Do niedzieli 10 listopada czekamy na Wasze propozycje autorskich wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych. Szukamy konstruktorów w każdym wieku, działających indywidualnie lub w zespołach (maksymalnie do 5 osób). Przewidujemy nagrody pieniężne w trzech kategoriach: Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej i Nagroda Internautów.
Tekst na stronę: https://slaskifestiwalnauki.pl/zglos-swoj-autorski-wynalazek-do-konkursu-off-science
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02fdu8iTBL2T74j6NY5i6XoNz9FWLTxhnzsbc5gFwCvMNLMRtWQnFmLx7rmGdw6wvEl