Wystawa online w Bibliotece Uniwersyteckiej – dawny Lwów na sportowo


„Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca” – taki tytuł nosi wystawa, którą można online zwiedzać w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (mieści się przy al. Armii Krajowej 36a).

Wystawa składa się z 17 plansz, które przenoszą widza do Lwowa w ostatnich dekadach XIX w. i w pierwszych dekadach XX wieku. Publiczność zwiedzająca ekspozycję może być zdumiona bogactwem i różnorodnością życia sportowego dawnego Lwowa i Galicji Wschodniej. Dla wielu fanów i kibiców piłki nożnej stolica prowincji kojarzy się z działalnością i sukcesami dwóch drużyn: „Pogoni Lwów” i „Czarnych Lwów”… tymczasem obok tej popularnej dyscypliny rozwijał się prężnie hokej, lekkoatletyka, szermierka, tenis, saneczkarstwo, szybownictwo, gimnastyka…Bliskość gór determinowała rozwój turystyki i sportów zimowych.

Dzięki materiałom zgromadzonym na ekspozycji można przenieść się do świata sukcesów sportowców, którzy walczyli o najważniejsze laury dla Lwowa, a także później niepodległej II Rzeczypospolitej. W gronie sław publiczność ma okazję zapoznać się z osiągnięciami takich gwiazd jak: Włodzimierz Chomicki (strzelec pierwszej bramki dla polskiej drużyny narodowej), Alojzy Ehrlich (polski medalista w tenisie stołowym), Kazimierz Sokołowski (polski hokeista, olimpijczyk), czy Edmund Cenar (członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, autor książek i twórca sekcji cyklistów) oraz, wielu innych...

Innym wartościowym czynnikiem ekspozycji jest również możliwość pokazania internautom infrastruktury sportowej, bez której nie byłoby sukcesów. Publiczność dzięki archiwalnym zdjęciom przenosi się na areny sportowe, odwiedza dawne sale gimnastyczne czy stadiony. To również ważny element poznawczy, na który autorzy wystawy zwracają szczególną uwagę publiczności. Wystawa została opracowana w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

Kuratelę nad wystawą sprawuje mgr Marek Makowski (autor słowa wstępnego o wystawie oraz członek częstochowskiego oddziału Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich), który opracował również plakat (– pocztówka z lat 30. XX wieku - pochodzi ze zbiorów prywatnych).

Organizatorzy wystawy liczą, że spowoduje ona wzrost zainteresowania tematyką kresową, a zwłaszcza rolą, jaką odegrał Lwów dla rozwoju polskiego sportu i kultury.

Na stronach Uczelni dostępna jest również inna wystawa poświęcona Kresom Wschodnim w formie online, która odbyła się jesienią w Bibliotece Uniwersyteckiej. Jest zatytułowana "Królewskie miasto Lwów na dawnej pocztówce".

Zdjęcia