Oszczędzamy energię i dbamy o środowisko


18 października 2022 roku weszła w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej ( Dz.U. 2022.2127). Ustawa ta obliguje jednostki sektora finansów publicznych, w tym uczelnie, do redukcji zużycia energii elektrycznej. Do obowiązków każdej jednostki Uczelni należy racjonalne i przemyślane korzystanie z urządzeń energochłonnych, tak aby generować oszczędności.

Dlatego apelujemy do pracowników, studentów i doktorantów o wprowadzenie w życie prostych zasad, które pozwolą nam zmniejszyć rachunki Uczelni, ale również kształtować i pielęgnować postawę szacunku i dbałości o środowisko.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące działania:

- Pamiętaj o wyłączaniu nieużywanych urządzeń (także tych mniej oczywistych – jak wspólna drukarka czy ekspres do kawy).
- Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania ( np. komputerów, monitorów, drukarek, skanerów).
- Wyłączaj niepotrzebne oświetlenie i nie zasłaniaj okien bez potrzeby. Korzystaj z naturalnego światła, kiedy tylko możesz.
- Robisz kawę lub herbatę? Gotuj w czajniku elektrycznym tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
- Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeśli jest Ci za gorąco, zmniejsz ogrzewanie.
- Nie drukuj niepotrzebnych dokumentów i e-maili.
- Nie używaj urządzeń elektrycznych typu grzejniki i grzałki.

Przez podjęcie tych prostych działań na co dzień, mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia energii i zasobów, a co za tym idzie ochronę naszej planety i zmniejszenie kosztów funkcjonowania Uczelni.

Oszczędzanie energii do którego wszystkich Państwa zapraszamy, wchodzi w zakres inicjatyw realizowanych w ramach projektu "Uniwersytet dla Ziemi":