Działajmy razem!CO MOŻEMY ZROBIĆ WSPÓLNIE?

Przedstawiamy kilka propozycji, które możemy wdrożyć do swojego życia choćby od teraz!

Oszczędzajmy wodę!

Szacuje się, że podczas mycia rąk niektórzy z nas zużywają (czasem niepotrzebnie) znaczne ilości wody. Dodatkowe straty może wywołać niedokręcony kran – o co nietrudno, gdy goni nas czas np. przed zaliczeniem, egzaminem czy finalizacją projektu Warto wiedzieć,
że światowe zasoby wody z roku na rok się kurczą. Brak racjonalnej gospodarki może doprowadzić do sytuacji, w której wielu mieszkańców Planety może w ogóle nie mieć dostępu do wody pitnej.

Segregujmy śmieci!

W pokojach biurowych i salach dydaktycznych będą jak dotychczas znajdować się kosze,
do których należy wrzucać wyłącznie odpady zmieszane, natomiast na korytarzach,
na każdym z pięter, wystawione będą odpowiednio oznakowane pojemniki. W nich należy umieszczać śmieci, segregując je zgodnie z załączonymi zasadami.Określone typy odpadów są poddawane recyklingowi, czyli są ponownie przetwarzane na surowiec (surowiec wtórny). To przede wszystkim różne rodzaje tworzyw sztucznych, aluminium, makulatura i szkło.
Aby tak się stało, masa odpadów musi zostać posegregowana na frakcje. Segregacja śmieci już w miejscu ich powstawania, czyli m.in. w Uczelni, pozwala na dużo efektywniejszą pracę w sortowniach i sprawia, że znacznie mniej odpadów kończy na składowisku.

Wyłączajmy światło, kiedy nie jest nam potrzebne!

Zgaszona żarówka nie zużywa energii! Mniej energii to mniej np. spalonego węgla i wyemitowanego przy tej okazji CO2 do atmosfery.

Nie marnujmy papieru!

Nie drukujmy dokumentów, gdy tego nie potrzebujemy. Jeśli jest to możliwe, ustawmy drukarkę w trybie „drukuj dwustronnie”, jako domyślne drukowanie. W ten sposób, nie myśląc już o tym więcej, zaczniemy ograniczać zużycie papieru o 50 procent.
Przed wydrukiem sprawdzajmy dokładnie, czy tekst nie zawiera błędów. Posługujmy się m.in. pocztą elektroniczną, zużywając jak najmniej papieru!

Oszczędzajmy energię!

Urządzenia zasilane prądem elektrycznym zużywają wnaszej Uczelni nawet kilkadziesiąt procent energii. Włączając tryb oszczędności energii w komputerze
i monitorze, zmniejszymy zużycie prądu nawet o 50 procent

• po naładowaniu laptopa lub telefonu wyłączmy ładowarkę z gniazdka, bo nawet nie ładując pobiera energię – podobnie dzieje się w przypadku zasilaczy,
• kopiując większą ilość materiałów, a nie pojedyncze dokumenty, zmniejszymy częstotliwość używania kopiarki, która tuż po włączeniu zużywa mnóstwo energii,

 • w drukarkach laserowych włączajmy tryb oszczędzania energii.
 • Zabierajmy ze sobą torbę bawełnianą!

  Korzystanie z torby ekologicznej ograniczy używanie plastikowych „reklamówek
  - jednorazówek”. Pamiętajmy, że torebki foliowe są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, a jednocześnie jednym z najprostszych
  do wyeliminowania.

  Miejmy przy sobie butelkę wielokrotnego użytku! Najlepiej szklaną!

  Statystyki podają,że w ciągu minuty na świecie zużywa się milion plastikowych butelek! Butelka wydziela szkodliwe substancje, zatruwa nasz organizm, a wyrzucona np. do lasu rozkłada sięnawet do tysiąca lat.

  Bidon wielokrotnego użytku możemy napełniać wg potrzeb w wielu miejscach,
  np. w Uczelni, w domu, u znajomych. Dzięki temu mamy dostęp do wody przez cały czas. Warto wyrabiać w sobie nawyk spożywania wody, ponieważ regularne nawadnianie organizmu jest konieczne dla zachowania zdrowia.

  Propagujmy nasz projekt „Uniwersytet dla Ziemi” wśród znajomych i przyjaciół, a także np. poprzez media społecznościowe

  Wiadomość na temat ekologii i zmian klimatycznych to aktualnie najważniejszy temat
  dla ludzkości. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska, a także stać się twórcą własnego, autorskiego rozwiązania, które przyczyni się nawet w niewielkim stopniu do rozwoju ludzkości i zachowania pierwotnego stanu Planety! Liczymy na Was!