Uniwersyteckie wykłady otwarte

Do wszystkich internautów, miłośników nauki oraz osób ciekawych świata i wiedzy społeczność Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie kieruje nową propozycję. Mowa o cyklu wykładów on-line przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu, a zebranych pod wspólnym projektem pt. „Uniwersyteckie Wykłady Otwarte”. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie wyników badań naukowych w sposób nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim przystępny i łatwy w odbiorze przez każdego, kto chciałby poznać Uniwersytet, jego pracowników oraz dowiedzieć się jakie badania są prowadzone w Uczelni. To również okazja, by nie opuszczając domowego zacisza, w dowolnej porze dnia lub nocy, przenieść się na oryginalny wykład akademicki. Propozycja jest tym bardziej interesująca, że w kilkudniowych odstępach akademicy zaprezentują wykłady z różnych dziedzin wiedzy. Zaplanowane są wykłady m.in. z prawa, historii sztuki, ekonomii, historii, etyki, literaturoznawstwa, nauk o zdrowiu.

1. Wykład pt "Inteligencja" - prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, dr h.c. multi, (Katedra Nauk o Zdrowiu i Fizjoterapii, Wydział Nauk o Zdrowiu UJD).

2. Wykład pt. "Lekcja: Latarnik" - prof. dr hab. Adam Regiewicz (Instytut Literaturoznawstwa, Wydział Humanistyczny UJD).

3. Wykład pt. "O języku migowym słów kilka" prezentuje dr Anna Irasiak

4. Asturias z Suity Hiszpańskiej op. 47 Isaaca Albeniza w wykonaniu Kupiński Guitar Duo - Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński

5. AMALGALIS DUO

Ewa Grabowska-Lis - akordeon, Daniel Lis - akordeon Andrzej Krzanowski, Taniec góralski - Highlander

6. PERCUSSION AND PIANOS ENSAMBLE

Robert Gawroński - fortepian, Jakub Brawata - fortepian, Andrzej Michalak - perkusja, Marcin Serwaciński - perkusja

Witold Lutosławski - Wariacje na temat Paganiniego / Variations on a Theme by Paganini

opracowanie / transcription: Marta Ptaszyńska

7. "Czy sztuka kłamie" - dr Agata Stronciwilk

8. "Rachunkowość" - dr Kamila Urbańska

9. "Improwizacja i harmonia - wstęp" - dr Korneliusz Wiatr

10. Marsz turecki z Sonaty A-dur nr 11

Marsz turecki z Sonaty A-dur nr 11 - jeden z najsłynniejszych utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta w interpretacji pianistki dr hab. Barbary Karaśkiewicz.

11. Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego

"Gdy ostatnia róża zwiędła" oraz "Szumi w gaju brzezina".
Wykonawcy: Anna Noworzyn-Sławińska - sopran i Grzegorze Biegas - fortepian.

12. Wykład pt. "Gry i zabawy dzieci i młodzieży w Polsce na początku XX wieku" - mgr Krzysztof Kościański

13. "Czy wiesz co jesz?" - dr Przemysław Siemion, mgr Sylwia Ptak

14. "Karzeł Bébé z Lunéville przedmiotem badań medycznych we Francji w połowie XVIII wieku" - dr hab. Małgorzata Durbas, prof. UJD

15. Wykład: "Bezpieczeństwo stosowania głodu jako czynnika terapeutycznego" - prof. dr hab. Wiesław Pilis – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJD