In memoriam

- Dr hab. inż. Janina Ujma

3 listopada 2019 roku zmarła dr hab. inż. Janina Ujma. Od lutego 1997 roku do końca września 2001 roku pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, w Instytucie Chemii i Ochrony Środowiska. Jej zainteresowania naukowe obejmowały fizykochemię metali i korozji. Jest autorką licznych artykułów (w czasopismach polskich i zagranicznych), recenzji, skryptów uczelnianych oraz kilku patentów. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami. Wśród nich m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (w 1974 roku), Medalem Edukacji Narodowej (w 1981 roku), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1990 roku).

- Dr Stanisław Tkaczyk

28 października 2019 roku zmarł dr Stanisław Tkaczyk. Przez lata był związany z Instytutem Fizyki. Został zatrudniony 15 września 1974 roku (w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie), a na emeryturę przeszedł 27 września 2018 roku (już w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie). Był doskonałym naukowcem i dydaktykiem, z bogatym dorobkiem obejmującym liczne publikacje (również z Listy Filadelfijskiej). Był członkiem Senatu Uczelni, pełnił także m.in. obowiązki prezesa ZNP.

- Ryszard Janusz

27 października 2019 roku zmarł Ryszard Janusz. Pracę rozpoczął w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w październiku 1990 roku. Początkowo pełnił obowiązki pracownika warsztatu technicznego. Następnie był zatrudniony w Domu Studenckim „Skrzat”.

- Dr hab. Stanisław Kołodziejski

10 września 2019 roku zmarł dr hab. Stanisław Kołodziejski. Był pracownikiem Uczelni od października 1996 roku do końca lutego 2018 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych uzyskał w zakresie archeologii historycznej. Pracował w Instytucie Historii. Był autorem licznych publikacji naukowych, promotor, recenzent, współautor podręczników akademickich i skryptów. Prowadził wykopaliska archeologiczne m. in. w ruinach zamku „Ostrężnik” koło Złotego Potoku.

- Janusz Pawiński

9 września 2019 zmarł Janusz Pawiński. Pracę rozpoczął w Wyższej Szkole Pedagogicznej Częstochowie na stanowisku głównego specjalisty ds. organizacji i zarządzania (w lutym 1997 roku). Następnie pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds.ekonomicznych. Współpracę z Uczelnią zakończył we wrześniu 2006 roku.

- Dr Janina Kiełb

27 lipca 2019 roku zmarła dr Janina Kiełb. Była wieloletnim nauczycielem akademickim. Pracowała na Wydziale Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, (obecnie Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie) pełniąc m.in. funkcje: Kierownika Zakładu Metodyki Nauczania Początkowego, Kierownika Zakładu Wczesnej Edukacji Dziecka oraz Kierownika Studiów Podyplomowych Edukacji Zintegrowanej.

- Dr Andrzej Kryza

4 lipca 2019 roku zmarł dr Andrzej Kryza (ur. w 1940 roku we Lwowie). Karierę zawodową rozpoczynał jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej. Po uzyskaniu tytułu magistra fizyki w Uniwersytecie we Wrocławiu rozpoczął współpracę z częstochowską Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Pełniąc obowiązki pracownika naukowo-technicznego był związany z Uczelnią od października 1974 do 30 czerwca 2006 roku. Doktoryzował się na Uniwersytecie Łódzkim w 2002 roku.

- Dr Leokadia Pacyk

20 marca 2019 roku zmarła dr Leokadia Pacyk, doktor chemii i nauczyciel akademicki. Była jednym z pierwszych zatrudnionych w Uczelni pracowników – od początku września 1971 (w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Częstochowie) do końca września 1994 roku (w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie). W 1978 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jest autorem wielu publikacji naukowych.

- Dr Zbyszek Jędrzejewski

7 marca 2019 roku zmarł dr Zbyszek Jędrzejewski. Przez wiele lat pracował w Instytucie Filologii Polskiej, w Zakładzie Kulturoznawstwa. Zajmował się historią teatru w naszym mieście. Był też inicjatorem uczczenia działalności artystycznej Iwo Galla w Częstochowie jako dyrektora Teatru Kameralnego (1932-1935). Badał ślady obecności Reduty w regionie częstochowskim.

- Doc. dr Mieczysław Lejman

6 marca 2019 roku zmarł doc. dr Mieczysław Lejman. Naukowiec był wieloletnim nauczycielem akademickim. Pracował na Wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym i Wydziale Pedagogicznym. Pełnił m. in. funkcje Prodziekana Wydziału i Kierownika Zakładu Nauczania Początkowego. Był autorem m. in. publikacji książkowych 4 i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (- 1983) i Złotym Krzyżem Zasługi (- 1974). Pożegnaliśmy znakomitego Wykładowcę i Przyjaciela wielu pokoleń młodzieży.

- Doc. dr Natalia Zelichowicz

25 listopada 2018 roku zmarła doc. dr Natalia Zelichowicz. W latach 1971-1991 była zatrudniona w Instytucie Chemii Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Częstochowie, a następnie po zmianie nazwy, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika w Zakładzie Chemii Ogólnej, Nieorganicznej i Analitycznej. Wyróżniona m. in. nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz przez Zarząd Główny NOT Srebrną Odznaką Honorową NOT. Jest m.in. autorką publikacji zatytułowanej „Ćwiczenia rachunkowe z chemii ogólnej dla studentów WSP”.

- Dr hab. Bogdan Snoch

5 października 2018 roku zmarł dr hab. Bogdan Snoch (ur. 1933 roku w Akwizygranie). Naukowiec był wieloletnim pracownikiem (od 1 września 1978 roku do września 2005 roku) Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, a później po zmianie nazwy Uczelni, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Przez pracowników i absolwentów został zapamiętany jako historyk, autor podręczników i słowników, lokalny patriota i miłośnik Częstochowy oraz regionu. Czytelnikom i historykom jest znany jako autor „Małej encyklopedii Częstochowy".